Aktualności

blog

17

Kwi

Przemysłowy charakter historycznego budynku dawnej elektrowni w Sopocie

Jeden z pierwszych historycznych budynków przemysłowych w Sopocie z 1897 roku, w którym zaczęto produkować prąd dla Sopotu przez Helios A.G. Budynek jest świadkiem zabytkowej architektury ceglanej końca XIX wieku. Nowy projekt jego rozbudowy zapewnia wysoką funkcjonalność pomieszczeń administracyjnych i biurowych rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach, w dwóch strefach - pomimo skomplikowanego układu przestrzennego bryły budynku i istniejącej infrastruktury industrialnej dawnej elektrowni.

quote

"Pierwsze oświetlenie elektryczne na ulicach miasta: latarnie łukowe i żarówkowe, co było wtedy tu nowością. Po wojnie elektrownia pełniła funkcję rozdzielni wysokiego i niskiego napięcia, a głównym źródłem zasilania Sopotu w energię elektryczną był wówczas generator 500 kW."

Program ochrony prac konserwatorskich

Stylistyka wnętrz zostałą zaprojektowana z zachowaniem chronionych konserwatorsko elementów i detali historycznej architektury oraz z poszanowaniem śladów po poprzednim przemysłowym charakterze obiektu.

blog
blog

Budynek dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z garażem w części naziemnej - wyposażony został w nowoczesne technologie instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, instalacji elektrycznej, zaawansowaneh systemy automatycznego centralnego sterowania oświetleniem DALI, kontrolę stref dostępu oraz instalację fotowoltaiki.

Budynek jest obecnie siedzibą firmy Energa Oświetlenie Sp. z o.o., która kontynuuje ponad czterdziestoletnie tradycje w dziedzinie oświetlenia Miasta Sopotu i regionu.

Komentarze (2)

komentarz
Dorota S.Odpowiedz
20 Maj, 2022 At 9:PM

Ciekawa historia i obiekt. Dobrze, że budynek został uratowany.

komentarz
Jakub K.Odpowiedz
22 Maj, 2022 At 7:PM

Powrót do siedziby przy Grottgera to połączenie historii z nowoczesnością. Ciekawe.

Dodaj Komentarz